Nacionālās apvienības politiķe aicina neapvienot Ventspili ar novadu, bet Jūrkalni atdot Kuldīgai

Nacionālās apvienības pārstāve, Saeimas deputātu Kurzemes grupas vadītāja Ilze Indriksone nākusi klajā ar paziņojumu noteikt valsts nozīmes statusu Ventspils pilsētai un neapvienot to ar Ventspils novadu, kā arī atdot Jūrkalnes pagastu Kuldīgas novadam. Šāds viņas rosinājums jau guvis gan atbalstu Ventspils pilsētā, gan asu nosodījumu Ventspils novada pašvaldībā.

Parlamenta deputāte, kas pirms darba parlamentā bija Talsu novada domes deputāte, savus ierosinājumus izteikusi kā priekšlikumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumam. Primāri viņa uzskata, ka Ventspils pilsētai ir jāpaliek tādā statusā, kādā tā ir pašlaik, līdzīgi kā atsevišķas pašvaldības statuss tika saglabāts, piemēram, Liepājai un Daugavpilij. Līdz ar to Ventspils būtu sestā republikas nozīmes pilsēta jaunajā administratīvi teritoriālajā plānojumā.

Līdz ar to Ventspils pilsēta netiktu apvienota ar novadu, tādējādi saglabājot Ventspils novadu kā atsevišķu pašvaldību, kas teritorijas platības ziņā ir pašlaik otrs lielākais valstī.

Šāda ierosinājuma īstenošanās dzīvē būtu pa prātam gan Ventspils pilsētas domes, gan novada domes vadītājiem, taču viens ierosinājums gan ir nepieņemams novada deputātiem. Proti, Indriksone rosina veidot vienotu suitu kultūrvēsturisko telpu, rosinot Ventspils novadā esošo Jūrkalnes pagastu pievienot Kuldīgas novadam. Saskaņā ar Nacionālās apvienības piedāvājumu Ventspils novadā ietilptu Ances pagasts, Popes pagasts, Ugāles pagasts, Vārves pagasts, Puzes pagasts, Usmas pagasts, Ziru pagasts, Piltenes pilsēta, Tārgales pagasts, Užavas pagasts un Zlēku pagasts.

Šai iecerei atbalstošu viedokli paudusi arī Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Šis ir strīdus punkts, kas draud ar lielu skandālu un cīņu starp Ventspils un Kuldīgas novadiem, kā arī Alsungas novadu, kas vēlas saglabāt savu patstāvību un drīzāk vēlas Jūrkalnes un Gudenieku pagastus apvienot vienotā suitu novadā